Encyklopedie

 

Pokud máte zájem přispět do encyklopedie svými vlastními fotografiemi pište na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. (spolu s fotografií připište do emailu Váš souhlas s uveřejněním v encyklopedii). Do encyklopedie je pravidelně doplňován obsah a fotografie, občas se může stát, že u některého pojmu nenajdete vysvětlení (dočasně). Děkujeme za pochopení!

Adobe

Adobe Systems je softwarová firma (San José, USA), která se zabývá počítačovou grafikou, publikováním a předtiskovou přípravou. Firma Adobe Systems poskytuje špičková řešení na trhu pro odborníky na celém světě, její produkty využívají grafici, fotografové, redaktoři, lektoři :), ale i široká veřejnost a to díky standardu PDF, určenému pro publikování a čtení dokumentů. Mezi nejznámější produkty patří software - Adobe Photoshop, Illustrator a Indesign. Věděli jste, že název vznikl díky řece Adobe Creek? Jedné z klíčových postav firmy Adobe Johnu Warnockovi tekla řeka za domem v Los Altos v Kalifornii. Řeka Adobe Creek tam teče dodnes, jen John Warnock tam už pravděpodobně nebydlí.. Slovo mj. v překladu znamená vepřovice - cihla z nepálené hlíny.

blog

Blog (weblog) je zpravidla jednoduchá webová stránka, která mapuje činnost nějakého člověka. Může se jednat o ryze osobní blog, ale i blog týkající se odborných témat (podnikání, vaření apod.) Člověk, který si blog vede se označuje pojmem blogger.

Budapešť

Budapešť je hlavním městem Maďarska. Tato kulturní a historicky bohatá metropole vyrostla na březích řeky Dunaj. Jedná se o hospodářské, dopravní a kulturní centrum Maďarska.

CAE

Cambridge English: Advanced (Certificate in Advanced English) Úspěšné složení této zkoušky vypovídá o velmi dobrých znalostech angličtiny. Zájemci musí prokázat schopnost výborného využití angličtiny ve většině životních situací. Zkouška Cambridge English Advanced ověřuje znalost angličtiny na úrovni C1 podle Společného evropského referenčního rámce pro jazyky. V Plzni vás ke zkoušce odborně připraví lektorka angličtiny paní doktorka Velkoborská.

CPE

Cambridge English Proficiency. Jedná se o nejnáročnější jazykovou zkoušku. Vypovídá o vysoké úrovni znalostí, uznávají ji instituce vyššího vzdělávání v mnoha zemích, včetně téměř všech univerzit ve Spojeném království. Zkouška Cambridge English Proficiency ověřuje znalost angličtiny na úrovni C2 podle Společného evropského referenčního rámce pro jazyky.

Cambridge

Světoznámé univerzitní město v hrabství Cambridgeshire ve Velké Británii. Cambridge leží přibližně 80 km severovýchodně od Londýna.

Cheb

Cheb (německy Eger) je okresní město na západě Čech v Karlovarském kraji. První historicky dochovaná zmínka o Chebu pochází z roku 1061. Do konce druhé světové války byla převážná část obyvatelstva německá a Cheb byl důležitou součástí Sudet. Po skončení války byli němečtí obyvatelé vysídleni a město se z velké části vylidnilo. Žije zde přibližně 35 tisíc obyvatel. V Chebu se nachází několik základních škol, střední školy, jazykové školy, gymnázium a Fakulta ekonomická Západočeské univerzity. Průmyslová zóna při okraji města nabízí profesní uplatnění nejen pro absolventy škol, ale i pracovníky s odbornou kvalifikací - výučním listem (zámečníky, elektrotechniky, svářeče ad.) Strategická poloha průmyslové zóny města Chebu pomáhá dalšímu rozvoji a výstavbě vč. navyšování nabídky pracovních míst. Dobrým předpokladem k získání zaměstnání je i znalost cizích jazyků - např. angličtiny nebo němčiny.

Chebské dvorky

Krajský festival uměleckých projektů, který se koná v historickém jádru města Cheb. Oblíbená kulturní událost, kde se představí domácí i zahraniční umělci. Umělecká tvorba k vidění zahrnuje fotografie, malby, grafiky, kresby, prostorové instalace, plastiky i sochy. Součástí Chebských dvorků je i bohatý kulturní program - koncerty, divadlo atd.  

Erika Kertesz

Talentovaná zpěvačka pocházející z Budapešti, pohybuje se v oblasti jazzu, soulu a funku. Budapeštské kvarteto Erika Kertesz&Avenue vzniklo v roce 2009, v roce 2010 vydalo desku u Warner Music Hungary, v květnu 2012 vystoupila se svojí kapelou i v Chebu. www.erikakertesz.com 

Facebook

Facebook (sociální síť) založil Mark Zuckerberg ještě jako mladý student (v roce 2004), když vytvořil malou komunikační síť určenou pro potřeby studentů v Cambridge. Jméno vzniklo z letáků, které se používají mezi studenty prvních ročníků na univerzitách jako prostředek pro seznámení. (Facebooks). V současné době akciová společnost Facebook Inc. zaměstnává více než 18 000 lidí po celém světě (stav 2017) a patří mezi největší projekt svého druhu vůbec.

František

Jméno František vychází z germánského jména Frank (svobodný muž), jedním z význámů slova je ale i oštěp. Známá je např. socha Františka ve Františkových Lázních, jedná se o jeden z oblíbených a vyhledávaných (zejména ženami) symbolů tohoto malebného lázeňského města v západních Čechách. Traduje se, že každá žena, která si na sochu malého dítěte, držícího v ruce rybu sáhne, otěhotní. 

FCE

Jedna z nejrozšířenějších zkoušek Cambridge English. Zkouška FCE prokazuje Vaši schopnost anglicky hovořit na takové úrovni, která Vám umožní žít i studovat v anglicky mluvících zemích. Mezinárodně uznávaná zkouška First zvyšuje Vaše možnosti jak na trhu práce, tak i v akademickém prostředí. K užitku Vám bude nejen v obchodní sféře, ale např. i v administrativě nebo ve službách. V Plzni Vás připraví v Saga studiu (paní doktorka Kamila Velkoborská). 

Františkovy Lázně

Františkovy lázně - lázeňské město v západních Čechách nedaleko města Cheb. Tamní lázně jsou proslulé díky místním léčivým pramenům, jejich historie sahá až do 15. století.

Hueber Verlag - nakladatelství

Nakladatelství Hueber Verlag sídlí v Ismaningu u Mnichova (Německo). Jedná se o mezinárodní rodinnou společnost a jedno z předních nakladatelství v oblasti jazykových učebnic a výukových materiálů. V roce 1955 poprvé vyšla publikace „Deutsche Sprachlehre für Ausländer“, která se zapsala do historie nakladatelství. Nakladatelství Hueber se specializuje na tituly pro výuku německého jazyka pro cizince. Díky učebnici „Themen“ získal Hueber dominantní postavení na světovém trhu učebnic německého jazyka. Nabídka nakladatelství v současné době zahrnuje širokou paletu učebnic a materiálů. Jedná se např. o učebnice Schritte international, Tangram aktuell a Dimensionen pro dospělé, KIKUS, Planetino, Tamburin pro výuku dětí a např. titul Planet pro výuku mládeže. Od roku 1986 vede společnost Michaela Hueber. Zastoupení nakladatelství Hueber pro Českou a Slovenskou republiku vzniklo v roce 2001. Pro více informací se můžete obrátit na  paní doktorku Veroniku Hutarovou (PhDr.)

Hueber Verlag nabízí kvalitní produkty i odborné poradenství nejen pro lektory. Některé učebnice patří u mých studentů mezi opravdu oblíbené, proto se  s nimi setkáte i při výuce německého jazyka v Chebu. Rád se osobně účastním metodicko-didaktických seminářů pořádaných nakladatelstvím Hueber Verlag. Pečlivě připravené prezentace paní doktorkou Hutarovou jsou vždy zárukou kvality.

Václav Pospíchal  www.skolanemciny.cz

Jana Holenková

Zakladatelka a jednatelka výtvarné školy Výtvarno v Plzni, nadaná výtvarnice a lektorka kurzů pro děti i dospělé.

Kamila Velkoborská

Mgr. Kamila Velkoborská, Ph.D. - kulturní antropoložka a lektorka anglického jazyka z Plzně. Vystudovala učitelství anglického a českého jazyka a etnologii, úspěšně působila mnoho let na Západočeské univerzitě v Plzni. Vyučuje anglický a španělský jazyk v rámci projektu Saga studio, který založila. Výuka probíhá v přátelském prostředí v Plzni, příp. online přes Skype. (obchodní angličtina pro manažery apod.) V rámci Saga studia můžete navštívit i odbornou přednášku, příp. se zúčastnit zahraniční expedice - Saga travels.

lektor

Původ slova lektor najdeme v latině - lector = čtenář, předčítající. Lektor se zabývá činností související se vzděláváním a předpokládájící hlubší znalost dané problematiky - odbornost + schopnost dané vědomosti efektivně předat - odborný pracovník, učitel, přednášející - odborný učitel, jazykový lektor, vysokoškolský pedagog, IT odborník apod. V rámci portálu si lektory můžete vybírat v rámci jednotlivých krajů z menu (LEKTOŘI) nebo mapy.

marketing

Marketing lze zjednodušeně vyjádřit jako cestu, kterou můžeme efektivně uspokojit potřeby zákazníka - klienta. Zahrnuje pojmy jako reklama, public relations, podpora prodeje, osobní prodej, přímý marketing ad.

Mariánské Lázně

Lázeňské město v západních Čechách, první zmínky pochází z roku 1197, kdy šlechtic Hroznata založil premonstrátský klášter v osadě Teplá. Pod správu kláštera patřilo i území dnešních lázní.

Mirek Vostrý 

Osobitou tvorbu kreslíře, ilustrátora i lektora Mirka Vostrého nalezneme v současné době na tolika místech a v tolika materiálech všeho druhu, že by bylo třeba věnovat přehledu jeho tvorby zvláštní kapitolu. Velmi zajímavou zkušeností je i účast na kurzu kreslení pravou mozkovou (koná se pravidelně i v Chebu) hemisférou pod jeho vedením.

newsletter

Newsletter je anglický termín pro zpravodaj v elektronické podobě. Newsletter je vhodný prostředek pro efektivní marketing na internetu (internetový marketing). Příjemce informuje zpravidla o novinkách, akcích apod. Pravidelný měsíční zpravodaj portálu můžete odebírat zde.

outsourcing

(z angl. out - vně, source - zdroj) Outsourcing znamená, pokud zadáte některé vedlejší činnosti (Vašeho podnikání např.) třetí straně, zpravidla firmě, jednotlivci, kteří se na danou oblast specializují. Může se jednat o marketing, prodej, účetnictví apod. Cílem je zefektivnit vlastní činnost, zvýšit efektivnost a snížit časovou zátěž, která Vás zpravidla omezuje v osobním i profesním růstu a dalším rozvoji vlastního podnikání. 

 

Praha

Praha je hlavní město České republiky. Hlavní město leží na řece Vltavě ve Středočeském kraji. První zmínky o místě, kde se dnes nachází Hlavní město Praha se datují okolo 200 let před n.l.

 

redakční systém

Saga studio

V Saga studiu se naučíte ovládat jak angličtinu, tak španělštinu. Připraví vás zde ale i na jazykovou zkoušku, která vám v dnešní době usnadní studium nebo práci převážně v zahraničí, k užitku přijde ale i u nás v České republice. U mnoha pracovních pozic se neobejdete bez znalosti cizího jazyka, nejčastěji právě angličtiny nebo němčiny, předpokladem je často psaná i mluvená znalost, certifikát z cizího jazyka přijde vhod.

SEO

Symi (ostrov)

Sokolov

SPAM

Tapír

 

Václav Pospíchal

Autor projektu - portálu pro lektory i veřejnost, grafik a lektor německého jazyka v Chebu se zaměřením na práci v Německu. 

waldorfská pedagogika

Waldorfská pedagogika - alternativní výchovně vzdělávací program, vycházející z pedagogických zásad, které formuloval rakouský filosof Rudolf Steiner. Všímá si zákonitostí vývojových kroků dítěte, proměn a rozvoje jeho vztahu ke světu. 

vyhledávač 

Zlatý tapír

Mezinárodní festival kresleného humoru konaný ve Františkových Lázních. U zrodu festivalu stál známý kreslíř a ilustrátor pan Mirek Vostrý. Festival se koná zpravidla v červenci.

 

Našli jste chybu nebo nějakou nesrovnalost? Děkujeme, že nám to dáte vědět. Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.